karbon peeling nedir?

Karbon Peeling Nedir? Cilt Bakım

İçindekiler

Karbon peeling nedir? Yüze uygulanan bir işlem olan karbon peeling aktif karbon maske uygulamasıdır. Ciltteki kir ve yağın temizlenmesinde başarılı olan bu uygulama ciltte parlak bir görünümün ortaya konulmasında etkilidir. Pratik bir şekilde uygulanan ve etkilerini kısa sürede gözlemlediğimiz karbon peeling oldukça popüler bir işlemdir.

Cildin dış tabakasının maskeler veya kimyasal ürünler ile soyulması işlemine Peeling denilmektedir. Yapılan işlem sonucunda cilt tamamen pürüzlerinden arınır. Bu işlemin hafif, orta, derin olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Derin peeling işleminde çok daha fazla tabaka soyulur. Hafif peeling işleminde ise en dışarda ki katmanın soyulması sağlanır. Hafif uygulama ciltte ki renk farklılıkları, sivilce, cilt kuruluğu sorunlarına iyi gelmektedir. 

Derin uygulama ise yoğun kırışıklıklar, yara izleri gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Uygulama aktif karbon ile yapıldığında buna karbon peeling denilmektedir. Yüksek ısıya tabi tutulmuş kömür aktif hale gelir. Üzerinde mikro boşluklar oluşur. Artık normal kömürden farklı bir özelliğe sahip olur. Siyah ve mikro taneli hale gelen bu toz cilde uygulandığında boşluklar ciltte ki bütün toksik maddeleri ve kirleri emer. 

Karbon Peeling Hangi Cilt Sorunları İçin Kullanılır?

Profesyonel ve işinde uzman kimseler tarafından uygulanması gereken peeling işlemi birçok farklı cilt sorununa uygulanabilen bir tür güzellik işlemidir. Bunu yaptırmak isteyen kimseler birden çok seans uygulatmak zorunda olduğunu bilmelidir. İşlemin yüze dikkatli ve kararında uygulanması elzemdir. Bu sayede kişiler herhangi bir sorun yaşamadan cilt sorunlarından kurtulabilirler. Bu tedavinin lekeleri gidermede oldukça işe yaradığı bilinmektedir. 

Hanımların şikayetçi olduğu güneş lekeleri gibi zorlu cilt kusurları bu yöntemle 3 ila 4 seansta giderilebilir. Genişlemiş gözeneklerin daralmasını sağlar. Ciltte oluşan renk farklılıklarının eşitlenmesine kullanılabilir. Yenileyici bir tedavidir. Yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde etkilidir. Yüzünde sivilceler olan kimseler bu tedavi sayesinde hepsinden kurtulabilir. Sadece yüze yapılan bir uygulama değildir. Vücudun pek çok bölgesine uygulanabilir.  

Karbon Peeling İşe Yarıyor Mu?

Bu tedaviyi alan hanımlar ve beyler ilk başlarda bir korku duyduklarını dile getirmektedir. Cilt tabakalarının soyulması kulağa oldukça korkutucu gelmektedir. Fakat bir seanstan sonra tedavi alan kimseler endişelerinden kurtulduğunu söylemektedir. Normalde cilt sorunlarından dolayı kapatıcı makyaj ürünleri kullandığını söyleyen hanımlar bu tedavi sonunda daha az makyaj yapmaya başladıklarını belirtmişlerdir. 

Pürüzsüz bir cilt isteyen hanımlar ve beyler bu tedavinin daha seanslar tamamlanmadan etkilerini görmeye başladığını söylemektedir. Ayrıca cildin parlattığı da birçok kişi tarafından dile getirilmektedir. Fakat tedaviyi alan kişiler seansların ardından işlemin yapıldığı bölgeyi iyi korumak gerektiğini belirtmektedir. Her ne kadar cilt sorunlarını gidermede kalıcı etkileri olsa da hanımlar tekrar eden sorunlarda bir yeniden seanslar almak gerektiğini belirtmiştir. 

karbon peeling işlemi

Gözenek Bakımı Hakkında Yazılan Makalemize Göz Atınız

Karbon Peeling Cilde Zarar Verir Mi?

Çok ağır olmayan bir işlem olarak tanımlanan karbon peeling uygulaması ciddi yan etkileri olmayan bir uygulamadır. Cilde zarar değil yarar sağlar. Fakat burada hanımların dikkatli olması gerektiğini de söylemek şarttır. İşlemin yapılacağı klinik önceden iyice araştırılmalı ve işlemi yapacak doktorlar hakkında bilgi edinilmelidir. Eğer işlem hijyen şartlarına uygun şekilde yapılmazsa seans sonrası sorunlar oluşabilir. 

İşlemden sonra en az 24 saat cilt korunmalıdır. İşlemden sonra kaşıntı olabilir. Ciltte kabarmalar oluşabilir. Bu durumlarda işlemi yapan doktora danışmak iyi bir seçenek olacaktır. Eğer bu etkiler kısa sürede geçmezse bu durumda bir cildiye uzmanına danışılmalıdır. Deride kabuklanmalar oluşursa bu durumda iyileşmeye yardımcı kremler bu bölgelere uygulanmalıdır. Dikkatli olunduğu sürece seanslar sorunsuz geçecektir. 

Amerikan Cilt Bakımı Tavsiyeleri Nelerdir? Seans Ücreti Ne Kadar?

Karbon Peeling Ne Zaman Sonuç Verir?

Yapılan işlemin ardından kişiler 1 gün sonra sosyal hayatlarına geri dönebilirler. İşlem 15 ila 20dakika arasında sürelerde tamamlanmaktadır. Seans sayısı ise tamamen cilt sorununun tipine göre değişiklik göstermektedir. Eğer işlem profesyonel ellerde yapılmazsa bu süre çok daha uzun zaman alabilir. Fazla oyalanmak istemeyen kişiler daha profesyonel güzellik merkezleri ile çalışmayı seçebilirler. 

Yapılan işlemin ne kadar zamanda etki edeceği ise yine cilt sorununa göre değişiklik göstermektedir. Fakat daha 2 ya da 3 seanstan sonra işlemin etkileri ufakta olsa görülmeye başlayacaktır. 1 aydan önce istenilen sonuçlar alınmaya başlanır. Seansların bitiminden sonrada işlemin gerçek etkisi belli olur. Bu işlemin sonunda cilt soyulması gibi sonuçlar görülmez. 

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Acılı Bir İşlem Midir?

Lazer ile yapılan işlemde herhangi bir acı şikâyeti işlemi yaptıranlar tarafından belirtilmemiştir. Bu nedenle uygulamanın acıya sebep olmadığını söyleyebiliriz. Aynı şekilde bu işlem sonrasında ağrı şikâyeti de bulunmamaktadır. Eğer tedaviyi alan kimseler işlem sırasında bir acı hissediyorlarsa dikkatli olmaları gereklidir. 

Yapılan işlem sırasında lazerin dozajı ayarlanamadığı taktirde bu tarz ağrı ya da acı gibi problemler görülebilmektedir. Bu durumda işlemi durdurulmasını ve gerekli kontrollerin yapılmasını istemek yerinde olacaktır. Eğer işlem sonrasında bir ağrı yaşanırsa da konu hakkında tıbbi yardım almak gerekebilir. 

Magic Probe İşlemi Nasıl Yapılır? Kaç Seans Sürer?

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Faydaları Nelerdir?

Geçmiş dönemlerde sadece besin zehirlenmesi gibi hastalıklarda kullanılan aktif karbon artık güzellik işleminde de kullanılmaktadır. Bu işlem ciltte ki bakterileri ve toksik maddeleri arındırır. Cilt yağlanmalarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Temiz ve parlak bir görünüme kavuşulmasında etkili olur. Ölü derilerin hepsinden bu işlem ile kurtulmak mümkündür. Yapılan işlemin sonrasında cilt yenilenir. 

Canlı bir cilde kavuşmak isteyenler bu işlemden faydalanabilir. Dönemsel olarak seanslar alabilmek bu işlemin faydalarındandır. Örneğin yaz aylarında ciltte yağlanma görülmesi yaşanan cilt problemlerinden birisidir. Bu sorundan kurtulmak isteyenler yaz aylarında bu işlemi yaptırabilirler. Yine stres kaynaklı olarak çıkan aknelerin küçülmesi veya yok olması için bu şekilde uzun aralıklarla seanslar alınabilir. 

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Yapılan işleme göre seansın süresi artmakla birlikte bir seans 15 ila 20 dakika kadar sürebilmektedir. Karbon maskesinden sonra yapılacak olan lazer uygulaması ise 5 ila 10 dakika kadar devam etmektedir. Cilt durumuna göre seanslar arasında ki süreler farklılaşmaktadır. İki seans arasına genelde bir hafta kadar süre konulmaktadır. Ama bu süre daha da uzatılabilir. 

Cildi hassas olan kimselerin yan etkiler görmemesi için 3 hafta gibi uzun aralıklarda konulabilmektedir. Tüm bu süreleri uzmanlar yaptıkları gözlemler ile belirlenmektedir. Hafif cilt sorunlarında 4 ya da 5 seans yeterli olmaktadır. Ağır seanslarda ise 10 seansa kadar tedavi sürebilmektedir. Kabaca 6 aylık süre sonunda tedaviyi alan kişiler en doğru sonuca ulaşacaklardır. 

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu işlemin sonunda genelde yan etki oluşma ihtimali oldukça azdır. Fakat yan etkiler oluşmaması için işlemin ardından uygulama yapılan bölge korunmalıdır. Bu bölgenin güneşe maruz kalmaması elzemdir. Hasta bölgeye 4 saatte bir güneş kremi sürülmelidir. Evde durulsa dahi bölgenin doğrudan güneşe maruz kalmasına mâni olunmalıdır. Uygulama bölgesine en az 24 saat boyunca kozmetik malzemeleri sürülmemelidir. 

Burası 6 saat boyunca nemden, sudan ve terden uzak tutulmalıdır. Özellikle ter asitli olduğu için bölgede alerjik reaksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. İşlemin ardından bölgenin durumu dikkatli şekilde izlenmelidir. Eğer kızarıklık, kabarma durumları oluşursa bu durum işlemi yapan doktora bildirilmelidir. Eğer denize gidilecekse tedavi seansları buna göre belirlenmelidir. Hassas ciltlerde ilk 1 ya da 2 saat ciltte pembelikler olması normaldir. 

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Seans süreleri cilt tipine göre farklılık gösterir. Hassas ciltlere sahip olan kimselere daha uzun aralıklarla tedavi alması önerilmektedir. Normal cilde sahip olanlar ise kısa aralıklarla 10 seansa kadar tedavi alabilirler. Fakat bu kadar uzun tedavi sonunda mutlaka tedaviye ara verilmeli ve cilt bir süre dinlendirilmelidir. Bu tedavide normal ciltlerde bile bir süre sonra hassasiyet oluşabilmektedir. 

Bu nedenle seans sayıları arttıkça dikkatli olunması gerekir. Özellikle altıncı seanstan sonra cildin verdiği tepkiler iyi gözlenmelidir. Olası bir sorun görüldüğünde araya 1 ay kadar süre konulması en doğrusu olacaktır. Hafif sorunlar olduğunda 3 ya da 4 seans alınması yeterli olacaktır. Büyük sorunlar ise genelde 6 ila 7 seansta çözülmektedir.

Bu Yazı Bilgi Amaçlıdır.

Nişantaşı Güzellik Merkezimizi ziyaret ederek uzman ekibimizden yararlanıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karbon Peeling Uygulamasının Kalıcılığı Nedir?

Uzman tarafından işlemin yararlı olacağı söylenilen tüm sorunlar giderilebilecektir. Fakat bu sorunlar yeniden ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda görülen yeni sorunların giderilmesi için tekrar tedavi alınması gerekebilir. Cildin durumuna ve kalıtsal özelliklere göre akne, kırışıklık gibi problemler yeniden kendini gösterebilir. Bir kere çözülen sorunun yeniden oluşmayacağına dair tedavi garanti vermemektedir. 

Karbon Peeling İşleminin Avantajları Nelerdir?

Cilt için birçok yarar sağlayan işlem her cilt tipinde etkili olacaktır. Yaz dikkatli olunması gerekmekle birlikte her mevsim bu tedavi yapılabilir. Ağrısız ve acısız olması en önemli avantajıdır. Ufak kırışıklıkların tamamen ortadan kalmasını sağlar. Ciltte ki yağlanmanın üstesinden gelir. Siyah nokta tedavisi için kullanılabilir. Yaşlanma sorunlarının üstesinden gelme konusunda oldukça faydalıdır. 

Karbon Peeling Yaptıranların Tavsiyeleri Nelerdir

Bu işlemi yaptıran kimseler yaptıracak olanlara klinik bulma konusunda dikkatli olmalarını söylemektedir. Yine yapılan yorumlarda seans ardından cilde iyi bakılması gerektiği de önerilmektedir. Kronik rahatsızlıkları olanlar ve ilaç kullananlar bu durumlardan doktorları haberdar etmelidirler. Ayrıca hanımlar ve beyler olumlu sonuçlar görmezlerse işleme daha fazla devam etmemelidirler. Çünkü yorumlar yapan kimselerin hepsi olumlu sonuçlar almamışlardır. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
1
WhatsApp Bilgi Hattı
Recency Nişantaşı
Merhabalar,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?