gözenek bakımı

Gözenek Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Gözenek bakımı cildin gözeneklerinin açılmasını sağlayan uygulamaları içerir. Cilt gözenekleri, cildinizde kıl köklerinin, ter bezlerinin ve yağ bezlerinin nefes almasını sağlayan küçük deliklerdir. Cilt gözenekleri önemlidir. Çünkü mikropları vücudunuzdan uzak tutarak vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Gözenekler ayrıca serin kalabilmeniz için terin buharlaşmasını sağlar.

Gözenekleri, sivilce ve siyah noktalara neden olan yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkanabilir. Yağlı cildiniz varsa, bunun olmasını önlemek için yüzünüzü düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Kuru cildiniz varsa, cildinizi yumuşak ve nemli tutmak için düzenli olarak nemlendirmek faydalı olabilir.

Gözenekler kir ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanarak akne ve siyah noktalara neden olabilir. Gözenek bakımı titiz bir süreç olarak karşımıza çıkar. Gözeneklerinizi günde iki kez temizlemeli, toniklemeli ve nemlendirmelisiniz. Burada cilt gözeneklerinizi açmaya yardımcı olan ürünleri de kullanabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız yöntemler başarılı sonuçlar ortaya koyar;

  • Cildinizi nemlendirin
  • Karbon peeling yaptırın
  • Cilt temizleyiciler kullanın
  • Cildinizi günde 2 kez temizleyin

Yüzünüzdeki kuru bölgelere nemlendirici uygulamak, pul pul dökülmesini önleyecektir. Yüzünüzü günde iki kez temizlemek cildinizdeki fazla kiri ve yağı giderir. Yüzünüzü temizlerken sıcak su yerine ılık su kullandığınızdan emin olun çünkü bu, yüzünüzdeki asit manto olarak bilinen doğal koruyucu bariyere zarar verebilir.

Cilt temizleyicileri kullanmak; yüzünüzden kalan kir veya yağın giderilmesine yardımcı olur. Cildinizi kurutabileceği için alkol içeren toniklerden kaçınmalısınız. Ancak limon suyu gibi narenciye meyvelerinde bulunan asitler, yüzünüzdeki yağları dengeledikleri ve gözeneklerde yağ birikmesinden kaynaklanan parlamayı azaltmaya yardımcı oldukları için yağlı cilt tipleri için harika toniklerdir.

Dermapen Cilt Bakımı Uygulaması? Cildinizi Yenileyin

Karbon Peeling 

Etkili bir cilt bakım uygulaması olan karbon peeling, başarılı sonuçlar ortaya koyar. Karbon peeling, ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılması ve epidermisin yenilenmesi için tasarlanmış bir işlemdir. Bu işlem cildin üst tabakasını çıkarmak için kimyasal bir solüsyon kullanan bir pul pul dökülme uygulamasıdır. Kısa süre içerisinde başarılı sonuçlar ortaya koyan bir uygulamadır. 

Bir karbon peeling, cildin en dış tabakasını çıkarmak için karbondioksit kullanan özel bir uygulamadır. Bu işlem tüm cilt tiplerinde yapılabilir. Ancak en çok açık tenli veya açık pigmentli cilde sahip kişilerde kullanılır. Son yıllarda sağladığı sonuçlar nedeniyle karbon peeling taleplerinde artış olmuştur. 

Karbon peeling, işlemden sonra aylarca süren doğal bir ışıltı sağlar. Ayrıca ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermede güvenli ve etkilidirler ve ayrıca gelecekte oluşabilecek hasarları önlerler. Bu da günden güne uygulamaya olan talebin artış göstermesini mümkün kılar.

gözenek bakımı nedir

Amerikan Cilt Bakımı Kaç Seans Sürer? Faydaları Nelerdir?

Gözenek Bakımı Kimlere Uygulanır? 

Gözenek bakımı genel olarak ten rengini iyileştirmek isteyen kimselerde kullanılır. Bu işlem ayrıca akne izlerini azaltmaya ve güneşe maruz kalma veya diğer faktörlerin neden olduğu hiperpigmentasyonu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Hemen her cilt tipine yapılabilen bu işlem; hassas cilde sahip kişilerde bu işlemden sonra bir miktar kızarıklık olabilir.

Gözenek Bakımı Nasıl Uygulanır? 

Gözenek bakımı yapmak için önce cildiniz yüzünüzü temizlenir. Ardından cildinizin üzerine özel bir solüsyon uygulayacaktır. Çözelti daha sonra gözeneklerinize nüfuz edecek ve yıkanmadan önce ölü hücreleri içlerinden çıkaracaktır. Bu tarz uygulamaların yapılışı tercih edilen yönteme bağlı olarak değişiklik gösterir. Gözenek bakımı söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen Karbon peeling, cildinizin en dış tabakasını çıkarmak için karbondioksit kullanan bir peeling türüdür. 

Bu uygulamadaki karbondioksit cildinize uygulandığında üst katmanlarınızda nem ile reaksiyona girer. Bu cildinizin daha derin katmanlarında yeni hücrelerin büyümesine neden olur. Bu yeni hücreler daha sonra eski hücreleri dışarı iter ve onların yerini daha genç, daha sağlıklı görünen hücreler alır. Bu işlem sivilce izleri, kırışıklıklar ve geniş gözenekler gibi pek çok sorundan kurtulmanızı sağlar.

HİFU Nedir? HİFU Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gözenek Bakımı Fiyatları

Gözenekler, cildin nefes almasını sağlar. Yağlı veya akne eğilimli cilde sahip kişiler, genellikle kuru veya normal cilde sahip kişilere göre daha büyük cilt gözeneklerine sahiptir. Yaşlandıkça gözeneklerinizin boyutu da değişebilir. Gözenek bakımı sağlıklı bir cilt yapısı için şarttır. Gözenek bakımı fiyatları yapılan işlemin detaylarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Klasik bir gözenek bakım fiyatı 750 TL civarındayken uygulamanın detaylarına göre fiyatları daha fazla olabilmektedir.

Bu Yazı Bilgi Amaçlıdır.
Nişantaşı Güzellik Merkezimizi ziyaret edip hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
1
WhatsApp Bilgi Hattı
Recency Nişantaşı
Merhabalar,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?