Cildinizi Kışa Hazırlayın

İçindekiler

Kuru soğuklarda cildin ihtiyaç duyduğu nem oranının azalması sonucu ciltte tahriş, kızarma, kuruluk gibi sorunlar artar ve bu durum, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kışın oluşabilecek cilt sorunlarının önüne geçmek için yapabileceklerinizi sıraladık.

Cilt temizliği

Soğuk havalarda cildinizi temizledikten sonra yüzünüzü aşırı gergin ve kuru hissediyorsanız cilt temizleme rutininizi değiştirme vakti geldi. Sabun veya alkol içerikli cilt temizleme jeli yerine makyaj temizleme sütü yada köpük formundaki ürünler tercih edebilirsiniz.

Nemlendirmeyi unutmayın!

Özellikle günlük makyajında fondötenden vazgeçemeyenlerin cilt nemlendiricisi kullanmaya dikkat etmesi gerekir. Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçerek kuru soğuklarda cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz. Makyaj öncesi veya dışarı çıkmadan önce yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir ürün kullanmak makyajınızda oluşabilecek çatlaklara karşı etkili bir koruma sağlayacaktır. Hassas cilt tipine sahip olanlar, gül yağı gibi organik nemlendiriciler kullanmalı.

Güneş koruyucu kullanın

UV ışınlarının zararlı etkileri yalnızca yazın değil kış aylarında da cildimizde ciddi hasarlara yol açabilir. Kış tatilinde kayak merkezlerini tercih edenlerin çantasından en az 30 SPF koruma faktörü içeren kremleri eksik etmemeleri gerekiyor. Makyajdan önce baz olarak koruma faktörlü ürünler kullanmanız ya da koruma faktörlü renkli nemlendiriciler tercih etmeniz kış boyunca sağlıklı bir cilde sahip olmanızda anahtar olacaktır.

Soğuktan kızaran cilde önlemler

Açık tenlilerin kışın en çok rahatsız oldukları durum kızaran yanak ve burun çevresi. Kızarıklık küçük bir bölgedeyse yeşil pigmentli renk eşitleyiciler, kapatıcıdan önce kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olur. Geniş bir bölgede kızarıklık problemi olanlar ise yatıştırıcı ürünler kullanabilir. Yatıştırıcı özelliğe sahip nemlendirici kremler sayesinde kış soğuğuna karşı önlem alabilirsiniz.

Dudakları nemlendirmeyi unutmayın

Soğuk ve karlı günlerde yüzünüzün en çok etkilenen kısmı dudaklarınız olacak. Dudakları nemlendirmeye dikkat ederseniz çatlak görünümü engelleyebilirsiniz.

Beslenmeye özen gösterin

Cildinizin sağlıklı ürünlere en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde bol bol su tüketimi ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sizi kışa hazırlayacak. Soğuktan zarar görmüş cildin kendini onarabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek en önemli faktörlerden biri olacaktır. Her gün mutlaka 2 litre su içmeyi de ihmal etmeyin!

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
WhatsApp
1
WhatsApp Bilgi Hattı
Recency Nişantaşı
Merhabalar,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?