5 Adımda Kış Aylarında Cilt Bakımı

İçindekiler

Kış mevsimini iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız için zorlu günler başladı. Sert rüzgarlar, kuru hava ve düşük sıcaklıklar yumuşak cildiniz ve saçlarınıza ciddi zararlar verebilir. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için ne yapmalı merak ediyorsanız, baştan aşağı kış bakım önerilerimiz;

Kuru cilt

Ne yazık ki kaçınılmaz olarak vücudun çevresel faktörlere en çok maruz kalan bölgesi çoğu zaman yüzümüz olmaktadır. Bu nedenle de tabi ki bazen, özellikle de kış soğuklarında, yüzümüzle özel ilgilenmek gerekebilir. Kış başlarken ilk yapılması gereken aşındırıcı temizlik ürünlerini bırakıp, daha narin bir temizleyiciye ve biraz daha kalın bir nemlendiriciye başlamaktır.

Tüm vücudu nemlendirmek için en uygun zaman duştan çıktıktan sonraki ilk 3 dakikadır. Her banyo sonrası yumuşak bir havlu yardımı ile fazla suyu alır almaz, deri henüz nemli iken zeytin veya üzüm çekirdeği yağı içeren bir vücut yağını kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Ciltte kepeklenme, kaşıntı gibi yoğun kuruluk belirtileri varsa o zaman saf vazelin gibi yoğun bir nemlendirici kullanmak gerekebilir.

Kabarmış bakımsız saçlar

Saçlı derinin kuruması saç tellerinde elektriklenme, kabalaşma ve matlaşma şeklinde de kendini belli edebilir. Sağlıklı, ipeksi görünen saçlar için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Öncelikle banyo sıklığınızı azaltın ve banyoda geçirdiğiniz süreyi kısaltın. Kış aylarında saçların haftada 2-3 kez yıkanması idealdir. Banyoda kalma süresi 15 dakikayı aşmamalıdır. Çok sıcak suyla yıkanmaktan kaçının. Banyo öncesinde E vitamini, zeytinyağı veya argan yağı içeren bakım yağlarının saçlı deride 1-2 saat bekletilerek kullanılması saçlarda yumuşaklık ve parlaklık sağlayacaktır. Aynı zamanda saçlar hafif nemli iken saf keratin yağlarını kullanmak hem taranmayı kolaylaştıracak hem de saçlarınızın dayanıklılığını artıracaktır.

Çatlayan dudaklar

Kış başlarken cebinizde kolay taşıyabileceğiniz bir dudak nemlendiricisi hemen edinin. Balmumu ya da lanolin içerenler tercih edilebilir. Lanolin dudakları yumuşatır, deriden su kaybını önler ve cildin nemli kalmasını sağlar. Nemlendiriciyi kalın bir tabaka halinde sürün ve gün boyunca sık sık tekrar edin.Sert rüzgarlar kuruyan dudaklar üzerinde çatlamalara ve kalın kabuklara neden olduğunda yumuşak bir diş fırçası veya ucu ıslatılmış bir kulak temizleme çubuğu kullanarak, dudak üzerindeki fazla kabukları nazikçe temizleyebilirsiniz.

Kuru yıpranmış eller

Eller vücudumuzun çevresel etkenlerin en zararlılarına maruz kalan bölgesidir. Tüm gün boyunca kaç kez yıkandıkları düşünülürse, aslında ne çok özen gösterilmesi gerektiği anlaşılabilir. Kış aylarında temizlik alışveriş listenizde bazı değişiklikler yapmak gerekecektir. Bu dönemde sıvı sabunlardansa katı kalıp gliserinli sabunları tercih etmek, elleri çok sıcak suyla yıkamamak ve her yıkamadan sonra mutlaka iyice kurulamak gerekir. Nemlendirici olarak yağ içinde su bazlı üre içeren nemlendiricileri seçmek, kreminizi lavabonun hemen yanında bulundurmak sık sık her yıkamadan sonra tekrar edilmeleri kolaylaştıracaktır. Günlük temizlik işleriniz sırasında eldiven kullanmayı da sakın unutmayın! İç yüzeyi pamuklu, dışı lastik eldivenler ellerinizin nemli kalmasını sağlayacaktır.

Kırılan tırnaklar

Kuruyan tırnaklarda ince dikey çizgiler, tırnak uçlarında kat kat ayrışma ve kırılmalar en sık rastlanan şikayetlerdir. Tırnak bakımı tıpkı deri gibi nemlendirme ile başlar. Akşamları yatmadan önce lanolinli bir nemlendirici tırnak çevresine hafifçe masaj yaparak uygulanabilir. Şeffaf dokulu kalsiyum içeren tırnak cilaları, tırnak üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturup tırnağı zararlı çevresel faktörlere karşı koruyacaktır. Tırnak sağlığı için beslenmeye de dikkat etmek gerek. Bu dönemde havuç, pazı gibi sebzeler ve balık, biotinden zengin gıdalar olduklarından kış sofralarından eksik edilmemelidir.

Kabarmış saçlar nasıl düzelir?

Kabarık saçlara sahip iseniz öncelikle saç bakım kremleri kullanmayı ihmal etmeyin. Saçlarınızı saç maskesi yaparak neme kavuşturun. Doğru saç kesimleri uygulayın katlı kesimlerden uzak durun!

Kabarmış saçlar için ne kullanılır?

Argan yağı, saçı korur kabarıklığını alır ve yumuşacık yapar. Tatlı badem yağı, saçı besler neme doyurur. Susam yağı, saç derisine etki ederek saçı güçlendirir.

Kurumuş dudaklar için ne yapmalıyım?

Kurumuş dudakları; soğuk havadan, rüzgardan ve güneşten korumak için dudak kremi veya vazalin ile nemlendirmek oldukça önemlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]
WhatsApp
1
WhatsApp Bilgi Hattı
Recency Nişantaşı
Merhabalar,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?